شیر آفتابه یکی از شیرآلاتی است که در هر سرویس بهداشتی میتوانید ببینید و ما در این مقاله سعی بر بررسی شیر آفتابه داریم. که برای خرید شیرآلات سرویس بهداشتی چه نکاتی را رعایت بکنید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

 

شیر آفتابه

شیر آفتابه باید به شکلی باشد که به راحتی قابل استفاده باشد و برای مثال اگر به صورت پیچی باشد هم زمان زیادی صرف باز کردن آب میشود و هم در مصرف آب زیاده روی خواهد شد. و یا شلنگی که دارد باید هم انعطاف خوبی داشته باشد و با کیفیت باشد.

اجازه بدید کمی به عقب برگردیم و به تاریخچه استفاه از آفتابه نگاهی بیندازیم:

آفتابه وسیله ریختن آب برای شستشو  می باشد، این وسیله که از مس یا برنج ساخته شده شامل دو جزء آفتابه و لگن است. آفتابه ظرفی است که در آن آب میریزند و لگن تشتی است که دست را در آن می شویند. آفتابه هایی که برای شست و شو در مستراحها استفاده می شد، از مهم ترین ابزار و اسباب خانه به شمار می رفت. معمولاً آفتابه ها را در زمستان روی آتش و در تابستانها جلو آفتاب می گذاشتند تا آب درون آنها گرم شود. آفتابه شامل بدنه یا مخزن ، لوله ، دستگیره و درپوش است که در اشکال مختلف (پهن ، گرد و گردن باریک) ساخته می شده است.

مسگرها ، آفتابه لگن را بر اساس شکل ظاهری می شناسند و معرفی می کنند: آفتابه2 ترک یا تخت و پهن ، آفتابه  4 ترک با گردانی دراز ، آفتابه 6 ترک و 6 زاویه که هر زاویه یک ترک را شکل می دهد و آفتابه گرد و معمولی. لوله و دستگیره دیگر آفتابه ها نیز به شکل مار و اژدها است. معمولاً سر و دهان مار یا اژدها در حالت باز ، به جای سر لوله و یا انتهای پایین دستگیره قرار می گیرد و به بدنه متصل می شود. در پوش آفتابه مدور نیز مخروطی شکل است.

آفتابه لگنها از لحاظ جنس ، شکل ظاهری ، طرح و نقوش روی بدنه متفاوت هستند. شکل ، طرح و نقوش روی بدنه حکایت از منزلت و پایگاه اجتماعی و نیز وسع مالی صاحب آن دارد. آفتابه های اعیانی ، بزرگ تر و دارای طرح و نقوش مجلل تر است. خطوط و اشکال هنری ، گل و بوته ، مناظر شکارگاهی و تصاویر انسانی و حیوانی از تزیینات خاص آفتابه لگن است که به شیوه قلم زنی حکاکی شده اند.

اجزای مختلف شیر آفتابه

اغلب شیرها در ساختمان دارای اجزایی هستند که بین آن‌ها مشترک است:

 • بدنه (body)
 • دیسک (disc) که در شیرهای توپی و مخروطی همان توپ یا استوانۀ مخروطی است.
 • نشیمنگاه (seat) محل نشستن دیسک یا واسط بدنه و دیسک است. اغلب از جنس نرمی ساخته می‌شود تا کار آب‌بندی را انجام دهد.
 • دسته (stem) و فلکه (handwheel) فلکه با دسته به دیسک وصل می‌شود؛ معمولاً با چرخاندن فلکه شیر باز یا بسته می‌شود.

زمان مناسب نصب شیر آلات در ساختمان

بهترین زمانی که شما میتوانید شیرآلات ساختمان خود را نصب کنید زمانی است که کل کار های ساختمان به اتمام رسیده است. زیبایی کار شما را دوچندان خواهد کرد.

نکاتی که باید هنگام خرید شیرآلات به آن توجه کنید:

 • توجه به علامت استاندارد روی محصول 
  به دلیل اینکه اگر شرکت و کارخانه تولید کننده مجوز استاندارد داشته باشد، محصولات تولیدی آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت که جنس داخلی شیر آلات از سرب نرم نباشد. چرا که برای انسان مضر است. و موارد اینچنینی که بسیار مهم هستند.
 • جنس استفاده شده در شیرآلات
  ماده اولیه ای که در ریخته گری شیر آفتابه و یا بقیه شیرآلات استفاده میشود از آلیاژ برنج است. که با فلزات دیگر مثل مس و روی ترکیب می‌شود. برنج رنگی شبیه به طلا و زرد است و در برابر لکه دار شدن مقاوت بهتری دارد.
 • قابلیت تنظیم فشار آب راحت
  شیر های اهرمی که امروزه تولید آن بیشتر هم شده علاوه بر زیبایی که دارند، به راحتی میتوانید از آنها استفاده کنید و حتی در مصرف آب هم صرفه جویی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه